Konec knihkupectví


5 let od otevření našeho obchodu. 5 skvělých let. Je to pěkné číslo, tak to na něm i ukončíme. Mít vlastní knihkupectví byl splněný sen. Vánoce 2022 byly pro náš obchod poslední.

Každý z nás má vlastní práci a rozpracované projekty. A k tomu nám přibyl jeden malý člověk, se kterým chceme trávit co nejvíce času. Proto nám zbývá síla už jen na jeden koníček navíc. Tím je naše nakladatelství, které bude pokračovat dál. A třeba bude i růst, když nebudeme muset dělit pozornost na více míst a činností.

Bylo to skvělých 5 let. Děkujeme všem, kteří do obchodu přišli náhodně, chodili pravidelně, schovávali se před deštěm, čekali u nás na své děti jdoucí ze školy nebo těm, co si přišli jen tak popovídat. Bude se nám stýskat.

Tohle je konec hlavního sdělení, ale pro zajímavost následuje seznam důvodů, proč knihkupectví zavíráme. V náhodném pořadí:

– Papírování spojené s provozem knihkupectví.
– Nekonečné vymetání pavučin.
– Neustálý pocit nestíhání.
– Plány v našich profesních kariérách, na které se chceme soustředit.
– Osobní plány, kvůli kterým jsme museli často zavírat.
– Kombinace toho všeho, která po pár letech člověka unaví.
– Lehké zdražení nájmu.
– Ne tak lehké zdražení energií.
– Touha soustředit se na nakladatelství.
– Při úklidu doma se ukázalo, že máme opravdu hodně knih, které si chceme přečíst. A tím ztrácíme kapacitu a trochu i chuť sledovat aktuální knižní novinky a trh. Což se v knihkupectví jinak docela hodí.
– Neplacený dvouletý stážista je spíš na obtíž, než že by mohl v obchodě pomáhat.
– Dvouletý stážista je ale skvělý na skluzavkách a houpačkách v parku, což nejde dohromady s dodržováním otevírací doby.

Nejkrásnější běžné knihy

V září roku 2017 jsme na adrese Vratislavova 7, 128 00 Praha 2 otevřeli místo, které je veřejnosti přístupné v pravidelné otevírací době a v němž se koncentruje práce nakladatelského studia Take Take Take. Prostor je rozdělen na dvě části. V té pracovní vznikají ilustrace, probíhá kompletní grafická úprava knih před tím, než jdou do tisku, a soustavně se zde pracuje i na jiných grafických zakázkách. Prodejní část je vyhrazena prezentaci knih a sítotiskových plakátů z produkce Take Take Take a výběrovému knihkupectví.

Výběr knih se řídí heslem „nejkrásnější běžné knihy“ a spadají do něj převážně publikace z oblasti beletrie a teoretické literatury, jejichž obsah a grafická úprava stojí podle nás za pozornost. Takové knihy zde získávají plnohodnotný výstavní prostor, kde jsou prezentovány z přední strany, a kde rok vydání nebo popularita nehraje roli v jejich rozmístění. Kromě výjimečných titulů se tak jedná též o knihy, které jsou běžně k dostání v jakémkoliv knihkupectví, ve kterém však bývá obtížné je mezi množstvím bestsellerů a novinek najít, natož je někdy vidět pohromadě a v souvislosti. Tímto nabízíme čtenáři jedinečné prostředí, které soustřeďuje graficky originální publikace bez ohledu na jejich žánr a téma.